D38999/20WG41SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG41SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
41
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WG41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG41SN Overview
D38999/20WG41SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER