D38999/20WG41SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
G
Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
41
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
41
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded