D38999/20WG41SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 41C 41#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
41
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
41
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
7.5A
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WG41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG41SN Overview
D38999/20WG41SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER