D38999/20WG41SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
41
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size, MIL :
G
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WG41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG41SN Overview
D38999/20WG41SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER