D38999/20WG41SE
Mfr.Part #
D38999/20WG41SE
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Published :
Total Number of Contacts :
41
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Orientation :
E
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Applications :
Military
Contact Finish - Mating :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
G
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
Datasheets
D38999/20WG41SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG41SE Overview
D38999/20WG41SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41SE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER