D38999/20WG41SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
21-41
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Published :
2009
Feature :
Self Locking
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
41
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
41
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WG41SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG41SE Overview
D38999/20WG41SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41SE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER