D38999/20WG41SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
41
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WG41SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41SD Overview
D38999/20WG41SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER