D38999/20WG41SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 41C 41#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
41
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
41
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WG41SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41SD Overview
D38999/20WG41SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER