D38999/20WG41SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG41SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
No
Orientation :
D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
G
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
41
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Number of Positions :
41
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WG41SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41SD Overview
D38999/20WG41SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER