D38999/20WG41SD
Mfr.Part #
D38999/20WG41SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
41
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
G
Termination :
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WG41SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41SD Overview
D38999/20WG41SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER