D38999/20WG41SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
D
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
41
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
41
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WG41SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41SD Overview
D38999/20WG41SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER