D38999/20WG41SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Plating :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
G
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
41
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG41SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG41SC-LC Overview
D38999/20WG41SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT