D38999/20WG41SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG41SCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
G
Plating :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
41
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20WG41SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG41SC-LC Overview
D38999/20WG41SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT