D38999/20WG41SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG41SC-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Thermoplastic
Contact Type :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG41SC-LC Overview
D38999/20WG41SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT