D38999/20WG41SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
41
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Voltage - Rated :
1.8kV
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Ratings :
IP67
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
G
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
41
Datasheets
D38999/20WG41SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG41SC Overview
D38999/20WG41SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER