D38999/20WG41SBL
Mfr.Part #
D38999/20WG41SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Finish :
Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
41
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Published :
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG41SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41SB-LC Overview
D38999/20WG41SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT