D38999/20WG41SB
Mfr.Part #
D38999/20WG41SB
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Environment Resistant
Contact Type :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Published :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
yes
Contact Size :
20
Orientation :
B
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
41
Contact Gender :
FEMALE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WG41SB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41SB-LC Overview
D38999/20WG41SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER