D38999/20WG41SAL
Mfr.Part #
D38999/20WG41SAL
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
G
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
41
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Factory Lead Time :
15 Weeks
No
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WG41SAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41SA-LC Overview
D38999/20WG41SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT