D38999/20WG41SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
21-41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Feature :
Self Locking
Published :
2001
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
No
Empty Shell :
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
41
Applications :
Military
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Depth :
40.2mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
41
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Length :
33.65mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WG41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41SA Overview
D38999/20WG41SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER