D38999/20WG41SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
21-41
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Applications :
Military
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
No
Feature :
Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
41
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
33.65mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Depth :
40.2mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges
Color :
Olive Drab
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WG41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41SA Overview
D38999/20WG41SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER