D38999/20WG41SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41SA
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
No
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Flanges
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
41
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
33.65mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
21-41
Depth :
40.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Feature :
Self Locking
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Orientation :
A
IEC Conformance :
Published :
2001
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
41
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WG41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41SA Overview
D38999/20WG41SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER