D38999/20WG41SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Length :
33.65mm
Total Number of Contacts :
41
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Number of Positions :
41
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
21-41
Factory Lead Time :
15 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Mount :
Flanges
Shell Size, MIL :
G
Depth :
40.2mm
Applications :
Military
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Published :
2001
Datasheets
D38999/20WG41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41SA Overview
D38999/20WG41SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER