D38999/20WG41SA
Mfr.Part #
D38999/20WG41SA
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Published :
2001
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
21-41
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Length :
33.65mm
Environment Resistant
Termination :
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Number of Positions :
41
Depth :
40.2mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Military
Shell Size, MIL :
G
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
Feature :
Self Locking
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges
Datasheets
D38999/20WG41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41SA Overview
D38999/20WG41SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER