D38999/20WG41PE-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG41PE-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Panel Mount
Contact Type :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
No
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Orientation :
E
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Contact Plating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41PE-LC Overview
D38999/20WG41PE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41PE-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT