D38999/20WG41PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
No
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
E
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Number of Positions :
41
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
41
Shell Size, MIL :
G
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A
Empty Shell :
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Published :
Feature :
Self Locking
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG41PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG41PE Overview
D38999/20WG41PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER