D38999/20WG41PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mount :
Flanges
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Applications :
Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Published :
Orientation :
E
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
G
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Crimp
Feature :
Self Locking
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
41
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
41
Datasheets
D38999/20WG41PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG41PE Overview
D38999/20WG41PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER