D38999/20WG41PE
Mfr.Part #
D38999/20WG41PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG41PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges
Orientation :
E
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
No
Contact Finish - Mating :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
G
Feature :
Self Locking
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environment Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Applications :
Military
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
41
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Flange
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Bulk
Datasheets
D38999/20WG41PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG41PE Overview
D38999/20WG41PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER