D38999/20WG41PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
41
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
41
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20WG41PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41PD Overview
D38999/20WG41PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER