D38999/20WG41PD
Mfr.Part #
D38999/20WG41PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
41
Empty Shell :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WG41PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded