D38999/20WG41PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 41C 41#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
41
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WG41PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41PD Overview
D38999/20WG41PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER