D38999/20WG41PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG41PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
7.5A
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
41
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
41
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WG41PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41PD Overview
D38999/20WG41PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER