D38999/20WG41PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
41
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
41
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
D
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG41PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41PD Overview
D38999/20WG41PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER