D38999/20WG41PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
41
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
20
Shell Size - Insert :
21-41
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Orientation :
C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41PC-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 20 pins.
D38999/20WG41PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41PC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT