D38999/20WG41PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Total Number of Contacts :
41
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20WG41PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG41PC Overview
D38999/20WG41PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER