D38999/20WG41PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
41
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Pbfree Code :
Number of Positions :
41
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG41PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG41PC Overview
D38999/20WG41PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER