D38999/20WG41PC
Mfr.Part #
D38999/20WG41PC
Description
D38999/20WG41PC
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
Current Rating :
7.5A
Threaded
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WG41PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG41PC Overview
D38999/20WG41PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER