D38999/20WG41PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 41C 41#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Orientation :
C
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
41
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
41
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
G
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG41PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG41PC Overview
D38999/20WG41PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER