D38999/20WG41PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
41
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Number of Positions :
41
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WG41PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG41PC Overview
D38999/20WG41PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER