D38999/20WG41PBL
Mfr.Part #
D38999/20WG41PBL
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
41
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Size - Insert :
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
41
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WG41PBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41PB-LC Overview
D38999/20WG41PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41PB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT