D38999/20WG41PB
Mfr.Part #
D38999/20WG41PB
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20WG41PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG41PB Overview
D38999/20WG41PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER