D38999/20WG41PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
41
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
41
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20WG41PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG41PB Overview
D38999/20WG41PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER