D38999/20WG41PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Published :
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
41
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
41
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insert Material :
Plastic
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG41PAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41PA-LC Overview
D38999/20WG41PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT