D38999/20WG41PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41PA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Depth :
40.2mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
41
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Self Locking
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Number of Positions :
41
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
33.65mm
JESD-609 Code :
e4
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20WG41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41PA Overview
D38999/20WG41PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER