D38999/20WG41PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
41
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Feature :
Self Locking
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Empty Shell :
Body Plating :
Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
G
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Size :
20
Published :
IEC Conformance :
Depth :
40.2mm
Applications :
Military
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Length :
33.65mm
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
41
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WG41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41PA Overview
D38999/20WG41PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER