D38999/20WG41PA
Mfr.Part #
D38999/20WG41PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG41PA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Published :
Mount :
Flanges
Feature :
Self Locking
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
33.65mm
Contact Size :
20
Depth :
40.2mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WG41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41PA Overview
D38999/20WG41PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER