D38999/20WG41PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Depth :
40.2mm
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Mixed Contacts :
Length :
33.65mm
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
IEC Conformance :
Applications :
Military
Shell Size, MIL :
G
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
41
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges
Current Rating (Amps) :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
41
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Feature :
Self Locking
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WG41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded