D38999/20WG41P
Mfr.Part #
D38999/20WG41P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Bulk
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WG41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG41PC Overview
D38999/20WG41PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG41PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER