D38999/20WG41JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41JN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Empty Shell :
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
41
Filter Feature :
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
DIN Conformance :
Number of Positions :
41
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WG41JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG41JN Overview
D38999/20WG41JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41JN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER