D38999/20WG41JE
Mfr.Part #
D38999/20WG41JE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
Orientation :
E
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
41
Body Material :
Aluminium
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
HTS Code :
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
Feature :
Self Locking
Datasheets
D38999/20WG41JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded