D38999/20WG41JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
41
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Total Number of Contacts :
41
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Applications :
Military
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Self Locking
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WG41JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded